Facebook

Karamoja. Ostatni wojownicy Wyróżniony

Robert Ziółkowski
Karamoja. Ostatni wojownicy
Zysk i S-ka 2018

 

Powrót do pierwotnych wartości w awanturniczo przygodowej książce…

               Robert Ziółkowski w swojej najnowszej książce ukazuje kolejny fragment męskiego świata. W „Łowcach głów” i „Wściekłym psie” były to dylematy, jakie przed facetem stawia praca w policyjnej specjednostce , w „Tuż za rogiem” - mężczyzna uwikłany pomiędzy kobietami, a wymaganiami, jakie stawia mu dzisiejszy świat. „Ostatni Wojownicy” są powrotem do korzeni męskości, odkrywaniem przez białego, cywilizowanego człowieka pierwotnych wartości, które czerpie od żyjących na poziomie neolitu Wojowników niezależnego plemienia Karamojong w północnej Ugandzie. To tęsknota człowieka uwikłanego w skomplikowaną cywilizację za prostymi emocjami i jasnym kodeksem postępowania. Książka podróżnicza, awanturnicza i refleksyjna w jednym.

 

* * *

Robert zabiera nas do serca kontynentu, do jednego z najciekawszych ludów Afryki. Przez lata podróży poznał wojowników Karamoja jak nikt inny. 

Ta książka was zaskoczy, rozbawi, zdenerwuje, znajdziecie w niej wszystko, tak jak w długiej podróży w nieznane. Ale w moim odczuciu jest przede wszystkim zapisem miłości

— czasami pięknej, czasami cholernie trudnej, ale zawsze szczerej — jaką autor darzy Ugandę i ludzi Karamoja.

Bartek Sabela (publicysta, pisarz, podróżnik, alpinista)

 

Kilkukrotnie byliśmy w Ugandzie, Robert i ja. Niestety, do serca Afryki, będącego jednym z najniezwyklejszych miejsc na świecie, trafiamy ostatnio osobno.

Tak naprawdę byliśmy tam razem dwa razy, a na dobrą sprawę tylko raz, bo za drugim razem nie mogłem już za Robertem nadążyć. Robert ma wrodzoną chęć prowokowania ekstremalnych doznań i sytuacji, dzięki temu z największą przyjemnością zanurza się w często odpychającej dla normalnego człowieka rzeczywistości. 

Wiecie, co to znaczy w równikowej Afryce? Proponuję, abyście przeczytali o tym w jego książce.

Michał Kruszona (autor bestsellerów „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła” oraz, „Uganda. Jak się masz, muzungu?”)

 

O autorze:

ROBERT ZIÓŁKOWSKI — rocznik 1967. Szesnaście lat przepracował w polskiej policji, współtworzył jeden z najskuteczniejszych w kraju Zespołów Poszukiwań Celowych. 

Jednostka ta zajmuje się poszukiwaniem najgroźniejszych przestępców w kraju i poza jego granicami. Pisarz powieści sensacyjnych „Łowcy głów”, „Wściekły pies” 

oraz obyczajowej „Tuż za rogiem”. Tym razem dzieli się z nami swoją wielką pasją, jaką są podróże i odkrywanie innych kultur.

Zaloguj się, by skomentować
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com