redakcja

Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę i nie kończy,
kiedy dotarliśmy do mety.
W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już
nie ruszamy się z miejsca.
Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą
i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.
Ryszard Kapuściński

Podróże są jak ożywcza kąpiel dla umysłu, jak rysunek Medei, który sprawia,
że znów jesteś młody.
Hans Christian Andersen

misja

Misją czasopisma jest dostarczanie Czytelnikom interesujących informacji, narracji turystycznej wyobraźni oraz konfrontacji z historią. Pragniemy zarażać podróżowaniem budując społeczność pasjonatów fascynujących wypraw i kreować ciekawe opisanie świata.

Naszym celem są

Publikowanie treści popularnonaukowych i reportażowych opisujących otaczający nas świat. Jego współczesny dialog podróżniczy i narracja turystycznej wyobraźni. Konfrontacja z historią Wielkich Polaków i podróżników. Zrozumienie zmian, które następują każdego dnia. Dynamika rozwoju orientalnych kultur, a także ciekawych metod podróżowania.

Historia czasopisma dookoła świata

W maju 1953 roku Edmund Hillary i Tenzing Norgay zdobyli Mount Everest, a redakcja DOOKOŁA ŚWIATA przygotowywała pierwszy numer magazynu, którego wydanie zaplanowano na styczeń 1954 rok

Zdjęcie zrobione całemu zespołowi redakcyjnemu i pracownikom administracyjnym z okazji 250-tego wydania czasopisma Dookoła Świata w 1958 roku. W rzędzie dolnym, od lewej strony miejsca zająć raczyli: Jerzy Woydyłło, Aleksandra Kubiak, Maryla Kubiak, Maria Paczesna, Eugenia Borkowska, Mirosława Mielczarek, Waldemar Kiwilszo, Elżbieta Szaniawska i Zygmunt Ołdakowski. W środkowym rzędzie zechcieli pozować: Krystyna Sobiesiak, Leokadia Suska, Adam Choynowski, Andrzej Wasilkowski, Józef Olejarka, Jerzy Zieleński, Leopold Wdowiński, Jadwiga Biernacka, Andrzej Bińkowski

Kiedy przywieziono do kiosków – ówczesnych salonów sprzedaż prasy – wczesnym rankiem paczki z czasopismem stały już kolejki. Wyprzedano je w godzinę. Choć nakład wynosił 276 tysięcy egzemplarzy kolejki przed kioskami ustawiały się od wczesnych godzin rannych, kupić można było najwięcej dwa egzemplarze.W godzinach popołudniowych można było już na czasopiśmie zarobić sprzedając je na słynnym stadionowym targowisku w Warszawie. Amatorów i kolekcjonerów tego jedynego wówczas okna na świat było bardzo dużo. Redakcja Dookoła Świata była dość liczna, dodatkowo miała swoich korespondentów na całym świecie. Dla DS pisali artyści, dziennikarze, poeci, pisarze, wykładowcy, m. in. Stanisław Szwarc – Bronikowski, Wojciech Giełżyński, Jacek Bocheński, Jerzy Tepli.

Materiały zwierały publikacje z Polski, Europy i całego świata, przedruki trudnodostępnych książek, reportaże, wywiady, nowości. Był też dział sportu, polityki, mody i wiele konkursów. Kilka lat funkcjonował coroczny konkurs autostopowicza, w którym chętni dostawali książeczki i ruszali w podróż wakacyjną…. Plejada dziennikarzy redakcyjnych DS będzie przedstawiana w kolejnych artykułach i mamy nadzieję, że nie raz Was zaskoczymy i nie raz będą oni dla Was wielką niespodzianką. Napiszemy o archiwalnych numerach, pokażemy całą naszą historię.

Dałem się przeto uwieźć fali entuzjazmu wywołanego kampanią reklamową nowego tygodnika, który zapowiadała… piosenka (to też była nowostka!) skomponowana przez Janka Zalwewskiego, bardzo popularna.
Moda… przygoda… podróż w nieznane, jakaś piosenka, humor i sport! To nas połączy, gdy się poznamy – to nam radości sprawi moc!
Czekano na ten tygodnik jak na gwiazdkę z nieba. Było to zapowiedzią odwilży, która nastąpiła o śmierci Stalina. Największa sensacja: na okładce pierwszego numeru „Dookoła Świata”, zamiast blond traktorzystki, jak by wypadało, był hinduski fakir!
„Dookoła Świata było nie tyko ilustrowanym magazynem dla młodzieży, jak informuje encyklopedia Gazety Wyborczej, ale też ważnym pismem informującym o świecie – wszystkich. Tylko w pierwszej połowie 1956 roku zamieściło ono sześć obszernych reportaży Mariana Bielickiego i Jalu Kuka o Tybecie. Więcej niż przez kilka lat zamieściła Gazeta Wyborcza, chociaż jest czołowym pismem politycznym.
Doprawdy. „Dookoła Świata” radości sprawiło moc ówczesnej młodej generacji. 
Poczytność tego tygodnika o nakładzie 300 tysięcy, była taka, żę po g o d z i n i e już cały nakład był rozprzedany, a ludzie włamywali się do kiosków, rozbijali kioski, podejrzewając – niebezpodstawnie – że kioskarze chowają część egzemplarzy, by je drożej sprzedać znajomym.
W zespole „Dookoła…” byli, chociaż nie od samego początku także Stefan Bratkowski i Leszek Moczulski. A raz pojawił się nawet, bodajże z opowiastką o królu Syjamu, młodziutki i chudziutki Michnik.
Ogromny sukces! Autentyczny początek odwilży!
Narodzinom „Dookoła…” towarzyszyły liczne szlagiery.

(Wojciech Giełżyński, dziennikarz Dookoła Świata, Pół świata moje)

Redakcja Dookoła Świata (skład redakcyjny i piszący dla DS dziennikarze oraz korespondenci opisani w oddzielnych artykułach) nie zajmowała się wyłącznie redakcją samego magazynu, była menadżerem kultury, organizowała koncerty, promowała artystów, a redaktorzy podróżowali. To za sprawą Dookoła Świata mieliśmy wiadomości ze świata, przełamaliśmy zakaz koncertów piosenki POP, do tego czasu, bowiem w Warszawie królował jazz i nie było szansy na jakiekolwiek zmiany. Dookoła Świata było inicjatorem pop-kultury. To za sprawą redakcji pierwszy koncert w Warszawie z Kasią Stanek i Czesławem Niemenem został zorganizowany bez nadziei, że zainteresuje kogokolwiek. A jednak…

W latach pięćdziesiątych Dookoła Świata informowało czytelników o kryzysie wokół Kanału Sueskiego, o obaleniu dyktatury Batisty na Kubie i nastaniu epoki Fiedela Castro i Che Guevary, czy epoce Elvisa Presleya. Podczas kiedy w Polsce mało, kto miał czarno-biały telewizor, telefon był dla nielicznych, a kraj odbudowywał się ze zniszczeń wojennych, na świecie odbywały się wielkie koncerty, do kin wchodziły słynne ekranizacje kultowych filmów, a plejada gwiazd i artystów miała zakaz przekraczania naszej granicy. Nad wszystkim pieczę trzymała komunistyczna partia, a za słuchanie radia można było trafić w odosobnione miejsca. Dookoła Świata miało okazję, możliwość i niebywałą chęć przedstawić świat we właściwy sposób, nie bojąc się ograniczeń publikacji. Lata pięćdziesiąte to Akira Kurosawa, Federico Fellini, Humphrey Bogart, James Dean, Marlon Brando, Alfred Hitchcock, Marilyn Monroe, Paul Anka, Chuck Berry, Ava Gardner, Cary Grant, Gregory Peck, Paul Newman, Laurence Olivier, Brigitte Bardot, Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz. Była to dekada Karola Wojtyły, Dalajlamy, Evy Peron, Pabla Picasso i Salvadora Dali. Było o czym pisać, a czytelnicy tylko w ten sposób mogli wiedzieć co dzieje się na świecie. Marzenia o podróżach, do tej pory uśpione, zaczęły otwierać dusze i umysły. 

Okazuje się, że w znalezionym na strychu starym notatniku Ewa Rabczany wspomina rekolekcje, jakie prowadził Karol Wojtyła, jako młody ksiądz w Rabce w latach 1954 – 1958. I jego samego nie ominęło czytanie Dookoła Świata. Oprócz wielu wspaniałych myśli i nauk, które Karol Wojtyła przytaczał podczas czasu spędzanego z młodzieżą, powołuje się również na Dookoła Świata, które dla wielu młodych ludzi stanowiło azymut – drogę przez młodość. Wychowankiem jednego z liceum Rabki wówczas był zdobywca Mount Everestu i organizator wielu wypraw zdobycia Korony Ziemi – Andrzej Zawada. Pewnie i on skorzystał z rad i nauk młodego księdza, późniejszego Papieża Jana Pawła II.

Kiedy dostaniesz się już na studia – umiej zachować wśród gwaru wielkiego miasta, 
w reklamach, kinach i fotosach – wyrobioną siłę charakteru.
Nie ulegaj obrazkom z 
Przekroju czy Dookoła Świata, nie myśl sobie, że pocałunek to takie nic.
Ewa Owsiany Rekolekcje Rabczańskie Ks. Karola Wojtyły 2013

Lata sześćdziesiąte przyniosły Inwazję w Zatoce Świń, wojnę w Wietnamie, kryzys Kubański i zamach na Johna Fitzgeralda Kennedy. Były to tzw. szalone lata sześćdziesiąte. Przez świat przetoczyła się cała elita najbardziej rozpoznawalnych i znanych polityków na świecie. Pojawiali się nowi artyści i muzycy The Beatles, The Doors, Bob Dylan, Janis Joplin, Led Zeppelin, Bob Marley, Pink Floyd, The Rolling Stones, w Polsce natomiast – Czerwone Gitary, Anna German, Irena Santor i Czesław Niemen, dzięki naszej redakcji. 
W tych latach niestety nie było jeszcze polskich podróżników…. Na łamach prasy. Cenzura była tak silna, że nikt nie ośmielił się o tym pisać. Skutecznie zniszczono i zabroniono drukować książki Wielkich Polaków z lat odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej (1918-1939), jak Ossendowski i wcześniejszych opisań świata przez Polaków (Rogoziński). O samych podróżach jednak tak. Najbardziej popularny dzisiaj człowiek tamtych czasów to Ryszard Kapuściński, który był związany z naczelną partią, co pozwoliło mu na pewną sławę. Po upadku tego komunistycznego zawieszenia okazało się, że było wartościowych ludzi znacznie więcej. Musieli się ukrywać lub uciekać, emigrować i milczeć. Byli tak skutecznie utrzymywani w tajemnicy, że o niektórych do dnia dzisiejszego nikt nie pamięta. Popularne stały się książki podróżnicze, jedyne dopuszczone do wydawnictw, ale oparte na imaginacji. Któż nie czytał przygód Tomka Wilmowskiego? Choć Alfred Szklarski od przyjazdu z USA i jednym wyjeździe do Egiptu w młodości, nigdy nie opuścił kraju, to opisany świat był tak realny, a sytuacje tak rzeczywiste, że długo jego książki rządziły rynkiem podróżniczym i przygodowym w Polsce.

Pamiętaj, córeczko, że kryminał potrafi machnąć byle głupek!
Ale napisać taką książkę, która ma w sobie wartość, to jest sztuka dostępna bardzo niewielu – mówił Alfred Szklarski swojej córce.

Epoka Edwarda Gierka – Różowe lata siedemdziesiąte! – propaganda sukcesu. Giną najwięksi tego świata i zaczyna się wyścig zbrojeń, ale Dookoła Świata zostaje ze swoimi czytelnikami. Pisze dalej o podróżach, świecie, polityce i sporcie. Na rynkach malarskich, pisarskich, filmowych i muzycznych dzieje się wiele, w Polsce śpiewają Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Alicja Majewska, Czerwone Gitary i pojawia się Budka Suflera. Na rynku czasopism pojawiają się nowe tytuły, ale upłynie wiele lat zanim na półkach sklepowych pojawi się konkurencja.

Zmiana sytuacji gospodarczej i politycznej zmusiła Redakcję Dookoła Świata do przerwy wydawniczej. Od kilka lat na rynku ukazuje się Dookoła Świata, które jest pionierem nowej formy podróży, pionierem samotnych podróżników, backpackerów, turystyki na własną rękę i wolnego pióra. Przywraca też pamięć znakomitych podróżników, badaczy i odkrywców z historii Polski, wspiera targi, festiwale i turystykę społeczną i wiejską. Swoje inicjatywy wdraża również w turystykę przyjazdową do Polski, aby całemu światu pokazać to, co piękne, naszą tradycję i kulturę, a Czytelnikowi – cały świat.

Przygotowała Agata Kosmalska

redakcja

Agata Kosmalska

Redaktor naczelna

dziennikarka, pasjonatka podróży, historii i geografii, z wykształcenia ekonomista. Redaktor naczelna Dookoła Świata. Współorganizator Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy (2012-2018). Marzycielka, dla której sprawiedliwie nie znaczy równo. Uważa za ironię, że tak wielu głoduje, żeby tak nieliczni się bogacili. Uwielbia ludzi, którzy nie tracą życia na bierne jego konsumowanie, są pełni pasji, mają marzenia i dążą do ich realizacji. Zaangażowana w organizację
i koordynację wypraw oraz ekspedycji podróżniczych. Założycielka Bydgoskiego Klubu Podróżnika (2011). Członek ekspedycji Przez Kanion Colca do Źródeł Amazonki z Jurkiem Majcherczykiem i Maciejem Klósakiem (2012). Członek ekspedycji Kamerun 2014 – Śladami Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki z Maciejem Klósakiem i Darkiem Skonieczko (2014/2015).  Autorka książki „Kuba. W pogoni za wolnością” (2022).

Jarosław Molenda

Redaktor

pisarz, publicysta, podróżnik, absolwent  filologii klasycznej UAM w Poznaniu, członek South American Explorers
i Polskiego Klubu Przygody. Współredaktor Encyklopedii Geograficznej Świata. Swoje teksty publikował m.in. na łamach: Archeologii Żywej, Filomaty, Focus Historia, Globtrotera, Miejsc Świętych, Nieznanego Świata, Voyage, Wiedzy i Życie, Zew Północy, Żyj długo. Autor kilkudziesięciu książek. Odwiedził
cztery kontynenty
i kilkadziesiąt krajów. W latach 90. ubiegłego wieku przemierzał świat zbierając materiały do książki
o mumiach. Na przełomie XX i XXI w. penetrował Afrykę Północną i wschodni basen Morza Śródziemnego, odwiedził szereg legendarnych miejsc i wysp związanych z mitem o Atlantydzie.
W latach 2008-2009 wziął udział
w dwóch ekspedycjach do Peru, co zaowocowało odkryciem prekolumbijskich ruin w pobliżu osad Vista Alegre i Urpipata. Jest jednym z trzech Polaków, którzy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc (ok. 4000 m n.p.m.).

MACIEJ KLÓSAK

Redaktor

goniący za zaćmieniem słońca na całym świecie, z zawodu inżynier budownictwa, doktor nauk technicznych, z zamiłowania społecznik i fotograf z wielką pasją do podróżowania. Mieszka w Ostrowie Wielkopolskim. Współautor książki
o tematyce podróżniczej „Śladami Ostrowskich Globtroterów” oraz wystawy fotograficznej „Szlakami Inków. Kanion Colca i Amazonka 2012” (z Michałem Majcherczykiem). Jego film „Ścieżkami Inków… przez Kanion Colca do Źródeł Amazonki” był nominowany do nagrody głównej na Mediatravel 2012 i emitowany w  Telewizji Regionalnej. Inicjator
i kierownik I i II wyprawy Kamerun 2014. Śladami Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki. 

AGNIESZKA SIEJKA

Redaktor

z zawodu naukowiec, z zamiłowania podróżniczka, nie marnuje czasu, po prostu wsiada do samolotu lub autobusu i sunie przez świat. Pomysły wyjmuje
z rękawa, przywozi wspaniałe zdjęcia, moc wrażeń i przygód. Agnieszka wspaniale opowiada o tym co widziała,
o tym jakie są jej odczucia i co dla człowieka jest najważniejsze. Inicjatorka i uczestniczka Pierwszej Polskiej Kobiecej Zimowej Ekspedycji Newtontoppen i wielu samotnych wypraw na Półwysep Arabski. Sama o sobie mówi: Nie wyobrażam sobie życia bez gór, podróży, przygody i porcji adrenaliny. Wędrując poza utartym szlakiem często docieram do miejsc niezwykłych, które nie są opisywane w przewodnikach. Najpiękniejsze historie z drogi wiążą się
z ludźmi, których spotykam. Czasem jeden niewinny uśmiech może odmienić plany i wpłynąć na dalszy tok podróży.

redakcja DS 1954-1976

    • Wojciech Giełżyński (od 1954)
    • Leszek Moczulski (1956)
    • Tadeusz Różewicz (1956)
    • Stanisław Szwarc-Bronikowski (od 1956
    • Andrzej Bińkowski (od 1958)
    • Jerzy Tepli (od1958)
    • Jacek Bocheński (od1958)
    • Zenon Kosidowski (od 1958)
    • Andrzej Strumiłło (od 1958)
    • Melchior Wańkowicz (od 1960)
    • Zbigniew Issak (od 1962)
    • Arkady Fiedler (od 1962)
    • Władysław Kopaliński (1962-1965)
    • Marek Konopka (od 1964)
    • Krystyna Jagiełło (od 1972)
    • Elżbieta Dzikowska (od 1974)
    • Szymon Kobyliński

    redakcja współpraca od 2011

    • Danuta Gryka (od 2011)
    • Tomasz Gryka (od 2011)
    • Marek Fiedler (od 2011)
    • Wojciech Puchejda (od 2011)
    • Karolina Sypniewska (od 2011-2012)
    • Tomasz Zakrzewski (od 2011)
    • Krystyna Słomka (od 2011)
    • Basia Mader (2011)
    • Darek Szymański (Bareya) (2011)
    • Arek Mytko (2011)
    • Konrad Piskała (2011)
    • Marta Sziłajtis-Obiegło (2011)
    • Adam Juchniewicz (2011)
    • Katarzyna Bzowska (2011)
    • Dagmara Ikiert (2011)
    • Piotr Walczak (2011)
    • Magdalena Derda (2011)
    • Łukasz Nowosadzki (2011)
    • Jerzy Arsoba (2011)
    • Alicja Drabiarek (2011)
    • Karol Janas (2011)
    • Magdalena Borek (2011)
    • Jakub Świętochowski (2011)
    • Marta Zdzieborska (2011)
    • Dominika Kustosz (2012)
    • Andreo Grzębowski (2012)
    • Radosław Wachnik (2012)
    • Dawid Dudek (2012)
    • Daniel Nowak (2012)
    • Szymon Jasieński (2012)
    • Maciej Swuliński (2012)
    • Monika Szczygielska (od 2012)
    • Bartek Łowigus (2012)
    • Paulina Rezmer (2012)
    • Kinga Zastawna (2012)
    • Joanna Lisowska (2012)
    • Tomasz Budziak (2012)
    • Magda Moll-Musiał (2012)
    • Małgorzata Drewniak (2012)
    • Jarosław Błaszczyk (od 2012)
    • Marek Tomaszewski (2012)
    • Sławomir Krotoszyński (2012)
    • Michał Lachowicz (2012)
    • Marcin Klimkiewicz (2012)
    • Michał Jasieński (2012)
    • Jerzy Opoka (2012)
    • Mira Kurowska (2012)
    • Marek Izbicki (2012)
    • Jerzy Pawleta (2012)
    • Magda Poros (2012)
    • Mateusz Fabiszak (2015)
    • Magdalena Banasik (2015)
    • Diana Diaków (2015)
    • Paweł Sieczko (2015)
    • Cezary Szczepaniuk (2015)
    • Mateusz Bamski (2016)
    • Joanna Lisowska (2016)
    • Maciej Szramka (2016)
    • Beata Truszkowska (2017)
    • Łukasz Supergan (2017)
    • Katarzyna Kozłowska (2017)
    • Magdalena Drajkowska (2017)
    • Nina Jansen (2019)
    • Teresa Urban (2020)
    • Agata Kurzańska (2020)
    • Jacek Sumisławski (2020)
    • Paulina Matuszewska (2020)
    • Anna Charko (2020)
    • Krzysztof Deszczyński (2024)

    Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

    – Mark Twain

    Kontakt

    ul. Bielska 1, 86-031 Osielsko, Bydgoszcz

    +48 883 670 606

    redakcja.dookolaswiata@gmail.com

    Aktualności

    Dookoła Świata Nr 12/grudzień/2024

    Dookoła Świata Nr 12/grudzień/2024

    OD REDAKCJI Grudzień jest miesiącem magii i tajemnicy, który od pierwszego dnia nas spowalnia w codziennym życiu. Sklepy, skwery, ulice, miasta i wsie są ozdobione kolorowymi lampkami i innymi wymyślnymi dekoracjami. Zaczynamy mówić każdego dnia: niedługo święta. Boże...

    Dookoła Świata NR 11/LISTopad/2024

    Dookoła Świata NR 11/LISTopad/2024

    OD REDAKCJI Listopad to dla wszystkich czas zastanowienia się, zwolnienia, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, odwiedzenia grobów ludzi nam bliskich, których nie ma już z nami. Tak. Życie jest bardzo krótkie i warto je wykorzystać najlepiej jak potrafimy, aby się...

    © Copyright 2024 DOOKOŁA ŚWIATA | Polityka prywatności | Polityka plików cookies

    Created by Caroline Media